Ερευνητική εργασία με θέμα: "Ο πεζογράφος Γιώργος Ιωάννου"

ΠΕΡΙΛΗΨΗ

Η παρούσα ερευνητική εργασία αποτελεί ένα ερέθισμα για νέους μαθητές να έρθουν σε επαφή με τα κείμενα πνευματικών ανθρώπων της σύγχρονης Ελλάδας και μια διαφορετική προσέγγιση λογοτεχνικών κειμένων. Παρακολουθώντας την πορεία του πεζογράφου ? ποιητή Γιώργου Ιωάννου από τα παιδικά του χρόνια έως το θάνατό του, ανιχνεύουμε τη γραφή του, τον απέριττο λόγο του, την ευαισθησία του και την εγγύτητα του προς τον άνθρωπο, καθώς και τον ενορατικό αυτοσαρκασμό του.Ο Γιώργος Ιωάννου, κατά τη γνώμη μας, είναι κορυφαίος πεζογράφος και σημείο αναφοράς της λογοτεχνίας της Θεσσαλονίκης. Υπήρξε ένας ιδανικός μεσολαβητής, ένας ιδανικός δημιουργός που αφουγκράστηκε τον λόγο και την ιστορία της πόλης, μεταποιώντας τα σε λόγο κειμένων. Με όχημα την ιστορία και τα βιώματά του συνέθεσε τον μύθο της πόλης και μέσω αυτού τον δικό του μύθο. Υπήρξε καθαρά βιωματικός λογοτέχνης, που, όπως και ο ίδιος δήλωνε, δεν πίστευε στη λογοτεχνία που γράφεται έξω από τόπο και χρόνο. Στην πεζογραφία, καθιέρωσε ένα εντελώς προσωπικό ύφος και τρόπο γραφής, από το οποίο επηρεάστηκαν αρκετοί μεταγενέστεροι συγγραφείς.
      Η παρούσα ερευνητική εργασία έχει ως σκοπό α) αφενός τη γνωριμία των μαθητών με την πεζογραφία του Γιώργου Ιωάννου, β) αφετέρου την κατανόηση του ρόλου και της παρουσίας της Θεσσαλονίκης στη λογοτεχνική διαδρομή του πεζογράφου-ποιητή και τέλος γ) την προώθηση της φιλαναγνωσίας λογοτεχνικών κειμένων σε έφηβους μαθητές.

Για να δείτε τις παρουσιάσεις κάντε κλικ:

Ομάδα 1η

Ομάδα 2η