Κρυπτογραφία - Cryptography

Ερευνητική εργασία Α' Λυκείου Β' τετραμήνου με θέμα : "Κρυπτογραφία - Cryptography"

Στο δεύτερο τετράμηνο του σχολικού έτους 2014-2015 στα πλαίσια του μαθήματος ερευνητική εργασία, το τμήμα μας αποφάσισε να ασχοληθεί με το θέμα της κρυπτογραφίας. Σκοποί και στόχοι του συγκεκριμένου θέματος ήταν:

να διαπιστώσουμε την ανάγκη διασφάλισης της εγκυρότητας και αυθεντικότητας των πληροφοριών που διακινούνται καθημερινά

να αναγνωρίσουμε τους κινδύνους από πιθανές διαρροές σημαντικών ή έμπιστων πληροφοριών

να κατανοήσουμε τους πολλαπλούς τρόπους και μεθόδους αποκρυπτογράφησης

να δημιουργήσουμε δικό μας κώδικα κρυπτογράφησης

να καλλιεργήσουμε συνεργατικές δεξιότητες και να αναπτύξουμε πνεύμα συλλογικής δημιουργίας με την ανταλλαγή και σύνθεση διαφορετικών απόψεων.

Χωριστήκαμε σε τέσσερις ομάδες και κάθε ομάδα ανέλαβε ένα υπόθεμα. Κατά την διάρκεια της εργασίας μας καταγράψαμε την ιστορική εξέλιξη της κρυπτογραφίας από την αρχαιότητα έως σήμερα και προσπαθήσαμε να περιγράψουμε βασικούς ορισμούς που διέπουν τον κλάδο της κρυπτογραφίας. Επιπλέον, εξετάσαμε την συμβολή της κρυπτογραφίας στην σύγχρονη εποχή. Περιγράψαμε τον τρόπο που γίνεται η αναπαράσταση της πληροφορίας στον ηλεκτρονικό υπολογιστή (δυαδικό σύστημα, κώδικες όπως ο κώδικας ASCIIκαι ο κώδικας UNICODE). Στην συνέχεια, αναζητήσαμε πληροφορίες για την κρυπτογραφία και τη σχέση της με τον ηλεκτρονικό υπολογιστή (κρυπτοσυστήματα, αλγόριθμοι κρυπτογράφησης, ψηφιακές υπογραφές κ.λπ.) και τα συστήματα επικοινωνίας και ανταλλαγής πληροφοριών. Επίσης, αναφερθήκαμε στην επιρροή της κρυπτογραφίας στον χώρο των τεχνών και δημιουργήσαμε έναν δικό μας κώδικα αποκρυπτογράφησης καταγράφοντας ένα αποκρυπτογραφημένο μήνυμα. Τέλος, για την καλύτερη δυνατή συνεργασία μεταξύ των μελών του τμήματος και της καθηγήτριας μας για την πραγματοποίηση της εργασίας, δημιουργήσαμε μία ηλεκτρονική τάξη στο edmodo όπου ανταλλάσαμε πληροφορίες όλες οι ομάδες της ερευνητικής εργασίας με την υπεύθυνη καθηγήτρια.

Για να δείτε τις παρουσιάσεις κάντε κλικ:

ομάδα 1. Ιστορική αναδρομή

ομάδα 2 . Η κρυπτογραφία στη Σύγχρονη εποχή