Η εκπαίδευση μέσα από τον παλιό ελληνικό κινηματογράφο

Ερευνητική εργασία με τίτλο: "Η εκπαίδευση μέσα από τον παλιό ελληνικό κινηματογράφο"

Ο κινηματογράφος εκτός από τέχνη είναι και ένα μέσο μαζικής ενημέρωσης. Ήδη από τα πρώτα χρόνια ύπαρξής του, πληροφορούσε, ενημέρωνε τον κόσμο που τον παρακολουθούσε για στάσεις και απόψεις που υπήρχαν στην τότε κοινωνία.
     Οι ελληνικές ταινίες της εποχής εκείνης μεταφέρουν στοιχεία από τη σχολική πραγματικότητα, όπως η θέση της σωματικής ποινής, ο ρόλος του δασκάλου κ.α. Συχνά αντικατοπτρίζουν το πολιτικό πλαίσιο αλλά και το κοινωνικό και πολιτιστικό υπόβαθρο της εποχής. Από τότε μέχρι σήμερα πολλές εκπαιδευτικές μεταρρυθμίσεις έχουν γίνει και αρκετά πράγματα έχουν αλλάξει με το ρόλο του δασκάλου και του μαθητή να είναι, κατά τη γνώμη μας, στο επίκεντρο κάθε αλλαγής. Στη χώρα μας σήμερα φαίνεται η μόρφωση να είναι ζητούμενο για τους νέους και τις οικογένειές τους .

Για να δείτε τις παρουσιάσεις:

Ομάδα1

Ομάδα2