ΟΠΤΙΚΕΣ ΤΕΧΝΕΣ - ΑΠΟ ΤΟ ΠΙΝΕΛΟ ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ -

ΠΡΟΛΟΓΟΣ - ΕΙΣΑΓΩΓΗ

Οι οπτικές τέχνες αποτελούσαν από την ύπαρξη του ανθρώπου μέσο έκφρασης και ψυχαγωγίας. Από την εποχή της ανάπτυξης της μαθηματικής επιστήμης, η τέχνη και τα μαθηματικά συνδυάστηκαν προσφέροντας εκπληκτικά αποτελέσματα. Στα νεότερα χρόνια η πρόοδος της πληροφορικής επιστήμης επέτρεψε στις οπτικές τέχνες να αναδείξουν καινούργιες μορφές ψυχαγωγίας και δημιουργίας που απευθύνονται στο σύνολο των ανθρώπων.

Με βάση τις παραπάνω σκέψεις η τάξη μας αποφάσισε στο β? τετράμηνο να ασχοληθεί με τη τέχνη σε συνδυασμό με τα μαθηματικά και την πληροφορική. Επικεντρώσαμε το ενδιαφέρον μας στις οπτικές τέχνες, με το γενικό τίτλο ??ΑΠΟ ΤΟ ΠΙΝΕΛΟ ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ??.

Στην υλοποίηση της συγκεκριμένης ερευνητικής εργασίας υιοθετήθηκε η ομαδοσυνεργατική προσέγγιση με την δημιουργία τεσσάρων υποομάδων, οι οποίες προσέγγισαν το θέμα από διαφορετικές οπτικές γωνίες ανάλογα με το κυρίαρχο μέσο και την κυρίαρχη τεχνοτροπία. Η πρώτη, λοιπόν, ομάδα κατέγραψε την εξέλιξη της ζωγραφικής τέχνης από την Βυζαντινή εποχή έως τον 20ο αιώνα. Η δεύτερη ομάδα ασχολήθηκε με τα graffiti και η τρίτη με την ιστορία του animation. Τέλος, η τέταρτη ομάδα ερεύνησε την τέχνη των fractals και δούλεψε το πρόγραμμα sketchpad στον υπολογιστή.

Για να δείτε τις παρουσιάσεις κάντε κλικ στους παρακάτω συνδέσμους :

τεχνη

γκράφιτι