Ερευνητική εργασία με θεμα: "ΒΥΖΑΝΤΙΝΗ ΤΕΧΝΗ"

ΕΙΣΑΓΩΓΗ
       Στο δεύτερο τετράμηνο στα πλαίσια του μαθήματος «Ερευνητική εργασία» ασχοληθήκαμε με τη Βυζαντινή Τέχνη. Το τμήμα μας χωρίστηκε σε 4 ομάδες και κάθε ομάδα ανέλαβε ένα επί μέρους θέμα ανάλογα με τις προτιμήσεις της.
       Παρακολουθήσαμε κάποια βίντεο, αναζητήσαμε στοιχεία στη βιβλιοθήκη του σχολείου μας και στο διαδίκτυο, είδαμε εικόνες και επισκεφτήκαμε τον Ψηφιακό Εκθεσιακό Χώρο Χριστιανικής Βοιωτίας όπου μέσα από διαδραστικές οθόνες ήρθαμε σε επαφή με την ιστορική και πολιτιστική μας κληρονομιά.
        Σκοπός μας ήταν να πληροφορηθούμε για τα βυζαντινά μνημεία και έργα τέχνης και να ανακαλύψουμε τα χαρακτηριστικά και τη χρησιμότητά τους. Συγκεντρώναμε σταδιακά το υλικό μας και καταγράφαμε τα συμπεράσματά μας. Ενδιάμεσα ανακοινώναμε στην ολομέλεια και συζητούσαμε τα αποτελέσματα της εργασίας μας. Στο τέλος συζητήσαμε όλοι μαζί και κάναμε την τελική σύνθεση των επί μέρους εργασιών. Κάποιες φορές εργαστήκαμε και στο σπίτι.

Τα ερευνητικά μας ερωτήματα ήταν:
1. Τι ονομάζεται Εκκλησιαστική Τέχνη και σε ποιες κατηγορίες διακρίνεται.
2. Τι ονομάζεται Βυζαντινή Τέχνη; Και σε ποιες περιόδους της Βυζαντινής
Αυτοκρατορίας αναπτύχθηκε;
3. Ποιοι είναι οι ρυθμοί των ναών: Περιγραφή, μέρη του ναού και οι χρήσεις
του, εικόνες ναών, σημαντικά μνημεία.
4. Ποιες ζώνες περιλαμβάνει ο εικονογραφικός κύκλος ενός ναού και οι
συμβολισμοί του.
5. Ποια είναι τα είδη των εικόνων, πώς δημιουργούνται και πώς γίνεται η
συντήρησή τους;
6. Ποια είναι η βαθύτερη έννοια της εικόνας;
7. Ψηφιδωτά.
8. Ποια είναι τα αντικείμενα της μικροτεχνίας και μικρογλυπτικής και ποια η
χρήση τους;
9. Ποια στοιχεία υπάρχουν για τα χειρόγραφα και τις μικρογραφίες; Ποιες
παραστάσεις υπάρχουν;
10.  Ύμνοι: Προέλευση, εξέλιξη, είδη ύμνων
11. Ποιοι είναι οι πιο γνωστοί υμνογράφοι και ποια τα έργα τους;

Στη συνέχεια απαντάμε στα ερωτήματά μας και αναφέρουμε κάποια στοιχεία για τη ναοδομία, την εικονογραφία, τα χειρόγραφα και τη μικροτεχνία καθώς και την υμνολογία.

Για να δείτε τις παρουσιάσεις κάντε κλικ παρακάτω:

ομάδα1

ομάδα2