Ερευνητική Εργασία με θέμα: Ταξίδι στο χρόνο μέσα από τη φωτογραφία

ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗ

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ

Στο πρώτο τετράμηνο, η τάξη μας, Α1 Λυκείου, ασχολήθηκε με την ερευνητική εργασία με θέμα τη φωτογραφία και το ταξίδι στον χρόνο μέσα από αυτή. Επιλέξαμε το θέμα αυτό γιατί παρουσιάζει μεγάλο ενδιαφέρον το πώς η φωτογραφία, όντας τέχνη, μπορεί να μας βοηθήσει να εκφραστούμε δημιουργικά και να μελετήσουμε την εξέλιξή της μέσα στον χρόνο, να αντιληφθούμε την αξία της. Επειδή όμως η φωτογραφία αποτελεί και πηγή πληροφόρησης, μπορεί να μας φέρει σε επαφή με τον πολιτισμό, με τις προηγούμενες γενιές - γεγονότα, καταστάσεις και συνθήκες διαβίωσης ? και μέσα από αυτή να κατανοήσουμε καλύτερα τις αλλαγές, σε όλα τα επίπεδα, που συμβαίνουν γύρω μας. Έτσι κι εμείς ασχοληθήκαμε κυρίως με φωτογραφίες του τόπου μας και αντλήσαμε από πληροφορίες για αυτόν.

Συγκεκριμένα ασχοληθήκαμε με τα παρακάτω θέματα:

1. Ποια είναι η ιστορία της φωτογραφίας και της φωτογραφικής μηχανής;
  2. Ποια είδη φωτογραφίας και ποιες τεχνικές υπάρχουν;
  3. Ποιο είναι το περιεχόμενο των φωτογραφιών σε παλαιότερες εποχές;
  4. Τι πληροφορίες αντλούμε από τις φωτογραφίες για την εικόνα της πόλης τον περασμένο αιώνα;
  5. Τι συμπεράσματα βγάζουμε για τον τρόπο ζωής των ανθρώπων σε παλαιότερες εποχές; (ήθη, έθιμα, επάγγελμα, ασχολίες, γιορτές, ψυχαγωγία).
  6. Για ποιους λόγους και σε ποιες περιστάσεις οι άνθρωποι φωτογραφίζονται σήμερα;

Η ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ ΕΔΩ

Η ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΕΔΩ