Ερευνητική εργασία με θέμα: Η αξία του Παιχνιδιού στην ανάπτυξη και εκπαίδευση του ανθρώπου

Ο άνθρωπος από πολύ νωρίς ασχολήθηκε με διάφορες σωματικές δραστηριότητες, όπως το κυνήγι, το σκαρφάλωμα, το τρέξιμο και πολλά ακόμη εγχειρήματα ώστε να καταφέρει να επιβιώσει κάτω από πολύ δύσκολες συνθήκες.

Με τη δημιουργία οργανωμένων κοινωνιών και συγκροτημένων ομάδων, εμφανίζεται και η έννοια της συνειδητής άσκησης. Πρωτοπόροι στην αξιοποίησή της υπήρξαν οι Έλληνες, οι οποίοι κατανοώντας από νωρίς την συμβολή του τόσο στην ομαλή σωματική όσο και πνευματική ανάπτυξη, εφάρμοσαν έμπρακτα στη ζωή τους την αγωγή του ανθρώπου. Ωστόσο και πολλοί άλλοι αρχαίοι λαοί με αξιόλογους πολιτισμούς, όπως Αιγύπτιοι, Πέρσες, Κινέζοι, Ινδοί, Ασσύριοι είχαν αναπτύξει διάφορες μορφές παιχνιδιού, κυρίως με τη μορφή προετοιμασίας για θρησκευτικές τελετές ή για την απόκτηση ικανοτήτων κυνηγού ή πολεμιστή.

Η σωματική άσκηση συνδέθηκε, επομένως, με το παιχνίδι και έγινε αναπόσπαστο κομμάτι της ζωής του ανθρώπου από τα αρχαία ήδη χρόνια.

Το παιχνίδι για το παιδί είναι τόσο σημαντικό όσο και η τροφή. Η δραστηριότητα αυτή αρχίζει σχεδόν από τη στιγμή που θα γεννηθεί το παιδί, εξελίσσεται, αλλάζει μορφές και κορυφώνεται στην ηλικία που θα συναντηθεί με άλλα παιδιά. Στις μέρες μας το παιχνίδι είναι εξαιρετικά περιορισμένο στα παιδιά της σχολικής ηλικίας. Η έλλειψη χώρου οδηγεί στην ολοκληρωτική στέρηση του ομαδικού παιχνιδιού και η έλλειψη χρόνου στην απουσία ακόμη και του μοναχικού παιχνιδιού. Το παιχνίδι διαθέτει μεγάλη παιδαγωγική αξία. Η επίδραση του στην ανάπτυξη της προσωπικότητας είναι καταλυτική.

Ερευνητική έκθεση : ?Η αξία του Παιχνιδιού στην ανάπτυξη και εκπαίδευση του ανθρώπου ?