Ερευνητική εργασία με θέμα: Εφηβεία: Προβλήματα και λύσεις

Η εφηβεία είναι το πέρασμα από το κόσμο του παιδιού στον κόσμο των ενηλίκων.

Είναι ένα φυσιολογικό φαινόμενο, και περιλαμβάνει τις βιολογικές, ανατομικές και ψυχολογικές αλλαγές του παιδιού. Ο έφηβος βιώνει πολλές αντιφάσεις, τα συναισθήματά του αλλάζουν διαρκώς καθώς αλληλεπιδρά με το περιβάλλον του. Πολλά από τα ερεθίσματα που δέχεται τον κάνουν να αισθάνεται όμορφα άλλα όμως είναι ή φαντάζουν ως άλυτα προβλήματα ή μπορεί να είναι επιλογές που θα τον οδηγήσουν σε δύσκολους δρόμους.Οι αλλαγές στη ζωή του εφήβου έχουν σχέση με τον τρόποζωής στην οικογένεια, στο σχολείο και συνδέονται με τις σχέσεις που δημιουργεί με συνομηλίκους με το άλλο φύλο ή με άλλους ενήλικες.Ορισμένες φορές δημιουργεί εύκολα φιλίες, άλλες πάλι βιώνει μοναξιά. Καθώς μεγαλώνει αισθάνεται επιτυχημένος στο σχολικό περιβάλλον ή βιώνει απόρριψη. Πειραματίζεται, ενθουσιάζεται, δοκιμάζει καινούρια πράγματα. Κάποιοι πειραματισμοί όπως η χρήση ουσιών μπορεί να τον καταστρέψουν. Αγωνιά για το μέλλον του το οποίο αισθάνεται ότι πρέπει να σχεδιάσει κάτι που του προσθέτει ανησυχία και άγχος. Τα περισσότερα από τα προβλήματα που αντιμετωπίζει λύνονται με τη στήριξη των γονέων εκπαιδευτικών ή ειδικών σε ορισμένες περιπτώσεις, αλλά και με τη θέληση και προσπάθεια του ίδιου του ατόμου.

Ερευνητική έκθεση

Παρουσιάσεις: