Ερευνητική εργασία με θέμα: "ΜΟΡΦΕΣ ΤΕΧΝΗΣ"

Στο 2ο τετράμηνο σχολικού έτους 2017 ? 2018, το τμήμα μας ασχολήθηκε με την τέχνη. Τα κύρια θέματα της ερευνητικής μας εργασίας ήταν ο κινηματογράφος, η ζωγραφική, οι τέχνες του δρόμου και η αρχιτεκτονική. Η πρώτη ομάδα καταπιάστηκε τόσο με τον ευρωπαϊκό όσο και με τον αμερικάνικο καθώς και ιδιαίτερα με τον ελληνικό κινηματογράφο. Στην συνέχεια η δεύτερη ομάδα ασχολήθηκε με γνωστούς ζωγράφους , που έζησαν την περίοδο του 15ου έως 20ου αιώνα, όπως ο Λεονάρντο Ντα Βίντσι, ο Βίνσεντ Βαν Γκογκ και άλλοι. Η τρίτη ομάδα με την σειρά της μελέτησε την μοναδική τέχνη του Γκράφιτι όπως επίσης τον χορό και την μουσική που συναντά κανείς στους δρόμους. Τέλος η τέταρτη και τελευταία ομάδα επιμελήθηκε την αρχιτεκτονική σε διάφορες ιστορικές περιόδους. Η κυριότερη αναφορά έγινε στον Μεσαίωνα, στην Αναγέννηση και στον Νεοκλασσικισμό.