Μετά το Λύκειο τι;

Στη Β? τάξη του Λυκείου δημιουργείται ένας προβληματισμός στους μαθητές, οι οποίοι εκφράζουν τις ανησυχίες τους για την μελλοντική επαγγελματική τους απασχόληση. Βρίσκονται στο μεταίχμιο της έφηβης και της ενήλικης ζωής τους και καλούνται να λάβουν αποφάσεις καθοριστικές για το μέλλον τους και την επιλογή του επαγγέλματός τους. Ο μαθητής, γι? αυτόν τον λόγο, είναι αρκετά ευάλωτος σε διάφορες απόψεις και αδύναμος να διαχειριστεί την κατάσταση στην οποία βρίσκεται. Χρειάζεται την βοήθεια, την υποστήριξη και την καθοδήγηση ανθρώπων έμπειρων, ειδικευμένων και ώριμων. Σε όλη αυτή την προσπάθειά μας για ανακάλυψη των γνωρισμάτων του χαρακτήρα μας και επαγγελματικό προσανατολισμό, το σχολείο έρχεται να μας ενισχύσει και μέσω αυτής της εργασίας, στοχεύει να μας οδηγήσει στο να γνωρίσουμε τον εαυτό μας και τις ανάγκες μας. Έτσι θα βοηθηθούμε σε επαγγελματικό επίπεδο στο μέλλον. Πρόκειται για ένα κατευθυντήριο μάθημα, μια ευκαιρία για ενδοσκόπηση που ανοίγει δρόμους για μελλοντικές επιλογές.

Η συνέχεια της εργασίας εδώ

Η παρουσίαση της εργασίας εδώ