Η παρουσία των δύο φύλλων.....

«Η παρουσία των δύο φύλλων στη θρησκεία και την καθημερινή ζωή»

Οι μαθητές της τάξης μας, στο πρώτο τετράμηνο της σχολικής χρονιάς, στο μάθημα της Ερευνητικής Εργασίας, επιλέξαμε να ασχοληθούμε με το θέμα «Η παρουσία των δύο φύλων στη θρησκεία και την καθημερινή ζωή».

Είναι ένα ζήτημα που απασχολεί πολλούς ανθρώπους, διαφόρων εποχών. Στα μαθήματά μας διαβάζουμε ότι παλιότερα η θέση των γυναικών ήταν υποβαθμισμένη. Έχουμε ακούσει πολλά για θέματα ισότητας και έτσι αποφασίσαμε να διερευνήσουμε το συγκεκριμένο ζήτημα.

Σκοπός της εργασίας μας είναι να κάνουμε έρευνα για το πώς παρουσιάζονται τα δύο φύλα στη θρησκεία και στην κοινωνία. Ποιοι είναι οι ρόλοι τους και οι σχέσεις μεταξύ τους. Αν το θρήσκευμα επηρεάζει τη συμπεριφορά των ανθρώπων και τι θα μπορούσε να γίνει έτσι ώστε να μην υπάρχουν διακρίσεις εξαιτίας του φύλου.

Αφού χωριστήκαμε σε τέσσερις ομάδες, αναζητήσαμε ιδέες και τον τρόπο με τον οποίο θα δουλέψουμε

Στη συνέχεια παρουσιάζεται ο προβληματισμός, τα θέματα που επεξεργάστηκαν οι ομάδες καθώς και τα συμπεράσματα στα οποία κατέληξαν.

Για να δείτε ολόκληρη την εργασία πατήστε εδώ

Για να δείτε τις παρουσιάσεις πατήστε:

ομάδα1

ομάδα2

ομάδα3

ομάδα4

ομαδική

Για να δείτε το υποστηρικτικό υλικό:

Πατήστε εδώ (¨πάπυρος¨)

Πατήστε εδώ (αφίσα)