Ερευνητική Δημιουργική Εργασία με θέμα: "ΔΙΕΡΕΥΝΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΩΝ"

Διερευνώντας τον κόσμο των επαγγελμάτων

Στο μάθημα της Ερευνητικής Εργασίας αποφασίσαμε να ασχοληθούμε με τον κόσμο των επαγγελμάτων και τη λήψη σχετικών αποφάσεων. Θέσαμε ορισμένους στόχους όπως να γνωρίσουμε καλύτερα τον εαυτό μας, να δημιουργήσουμε επαγγελματικές μονογραφίες, να επισκεφτούμε εκπαιδευτικά ιδρύματα και να μιλήσουμε με ειδικούς, ώστε να βοηθηθούμε στη μετάβασή μας από το Λύκειο σε ανώτερες και ανώτατες σπουδές και στην επιλογή επαγγέλματος.

Για το λόγο αυτό, αναζητήσαμε και επεξεργαστήκαμε πληροφορίες για τις μελλοντικές μας σπουδές, αναρωτηθήκαμε, με βάση συγκεκριμένες δραστηριότητες, για το ποιοι είμαστε, τι θέλουμε, τι μας ταιριάζει και πώς θα το επιτύχουμε. Εκτός από την αναζήτηση στοιχείων σε βιβλία και στο διαδίκτυο, θέσαμε τα ερωτήματά μας σε επαγγελματίες και πραγματοποιήσαμε εκπαιδευτικές επισκέψεις, στο Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο και σε Σχολές του Πανεπιστημίου Πατρών. Τέλος, πήραμε συνέντευξη από αξιωματικό της Πυροσβεστικής υπηρεσίας.

Εργαστήκαμε κυρίως ομαδικά, αλλά και ατομικά σε ορισμένες περιπτώσεις. Αξίζει να αναφερθεί ότι υπήρξε ενδιαφέρον αλλά μας περίμεναν και εκπλήξεις όταν πραγματοποιήσαμε δραστηριότητες διερεύνησης των ικανοτήτων και των ενδιαφερόντων μας.

Κατανοήσαμε ότι ο κόσμος της εργασίας σήμερα είναι περίπλοκος, συμβαίνουν συνεχείς αλλαγές, η τεχνολογία αναπτύσσεται ταχύτατα και οι γνώσεις απαξιώνονται. Σε αυτά τα νέα δεδομένα οι άνθρωποι πρέπει να είναι σε θέση να διευρύνουν τις ικανότητές τους και να προσαρμόζονται συνεχώς.

Η συνέχεια της εργασίας εδώ

Οι παρουσιάσεις της εργασίας:

Επαγγέλματα 1

Επαγγέλματα 2