Ερευνητική Δημιουργική Εργασία με θέμα: ??Αναζητώ το επαγγελματικό μου Μέλλον??

Εισαγωγή

Στα πλαίσια της ερευνητικής εργασίας που πραγματοποιήθηκε κατά το σχολικό έτος 2018-2019 στη σχολική μονάδα του Γενικού Λυκείου Αλιάρτου από το τμήμα Β'2, με τίτλο ??Αναζητώ το επαγγελματικό μου Μέλλον??, οι μαθητές με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Χαλιμούρδα Αγγελική, ασχοληθήκαμε με την διερεύνηση των πτυχών, των χαρακτηριστικών και των δεξιοτήτων με αποτέλεσμα να σχηματίσουμε πληρέστερη γνώμη για το πιο επιστημονικό πεδίο ταιριάζει καλύτερα στον καθένα μας.

Επίσης, ασχοληθήκαμε με τις επαγγελματικές μονογραφίες. Καθένας από εμάς επέλεξε ένα επάγγελμα και περίγραφε, ανέλυσε τα χαρακτηριστικά και τις δεξιότητες που απαιτούνται από το άτομο που θέλει να ασχοληθεί με αυτό, για τις επαγγελματικές εξειδικεύσεις και προοπτικές, την κατεύθυνση που θέλει να ακολουθήσει, καθώς και για τις σπουδές.

Τα επαγγέλματα τα οποία περιγράψαμε ανήκαν σε διαφορετικές κατευθύνσεις, προκειμένου να επιτύχουμε ποικιλομορφία στην εργασία μας.

Στο τέλος κάθε ομάδα παρουσίασε την εργασία της με μορφή PowerPoint στους υπόλοιπους μαθητές, προκειμένου να κατατοπιστούν σχετικά με τα αντικείμενα των επαγγελμάτων που είχε ασχοληθεί η κάθε ομάδα.

Ερευνητική Έκθεση

Παρουσιάσεις: