Εργαλεία Web 2.0 - Κοινωνική Δικτύωση

Ερευνητική εργασία με θέμα: Εργαλεία Web 2.0 - Κοινωνική Δικτύωση

ΕΙΣΑΓΩΓΗ

Αυτό το τετράμηνο, μια ομάδα δεκατεσσάρων ατόμων της Α? Λυκείου, ασχοληθήκαμε με την ερευνητική εργασία με θέμα «Εργαλεία Web 2.0-Κοινωνική Δικτύωση». Χωριστήκαμε σε τέσσερις ομάδες και η κάθε μία ανέλαβε ένα επιμέρους έργο. Συγκεκριμένα:

• Εργαλεία Web 2.0
  • Μέσα Κοινωνικής-Δικτύωσης
  • Μελετώντας τα Κοινωνικά Δίκτυα
  • Τα Κοινωνικά Δίκτυα στην εκπαίδευση

Ενώ καθημερινά, χρησιμοποιούμε τον ηλεκτρονικό υπολογιστή και το Διαδίκτυο, οι γνώσεις μας μέχρι στιγμής ήταν λίγες. Όσο προχωρούσαμε στην μελέτη του υλικού αποκτήσαμε βασικές γνώσεις πάνω στο θέμα μας. Αρχικά, πληροφορηθήκαμε για πολλά εργαλεία του Web 2.0 εστιάζοντας σ? αυτά που είναι κατάλληλα για την εκπαίδευση. Στην συνέχεια, βρήκαμε πληροφορίες για την δημιουργία και την ανάπτυξη των Κοινωνικών Δικτύων. Ακόμα, ασχοληθήκαμε με το θέμα του Facebook, την ιστορική του εξέλιξη, τον τρόπο λειτουργίας και κάναμε μία έρευνα για τους χρήστες του. Παράλληλα, ενημερωθήκαμε για τους κινδύνους σ? αυτό, καθώς και για τους τρόπους προστασίας των χρηστών. Μοιράσαμε ερωτηματολόγια στο Γυμνάσιο και στο Λύκειο με βασικό θέμα το Facebook και μερικές ερωτήσεις πάνω στο Web 2.0. Τέλος, δημιουργήσαμε έναν λογαριασμό στο Edmodo, στο οποίο ανταλλάσαμε πληροφορίες για την μορφή και το περιεχόμενο της εργασίας με την υπεύθυνη καθηγήτρια μας.

Για να δείτε την Ερευνητική έκθεση κάντε κλικ εδώ

Για να δείτε τις Παρουσιάσεις των ομάδων κάντε κλικ:

Ομάδα 1η

Ομάδα 2η

Ομάδα 3η

Ομάδα 4η

Για να δείτε το Ερωτηματολόγιο κάντε κλικ εδώ

Για να δείτε τα γραφήματα κάντε κλικ:

Μαθητές Λυκείου

Μαθητές Γυμνασίου