Άτομα με Αναπηρία (ΑμεΑ): Κοινωνικός αποκλεισμός ή κοινωνική ένταξη;

Εισαγωγή

Στο μάθημα της Ερευνητικής Εργασίας στο πρώτο τετράμηνο αποφασίσαμε να ασχοληθούμε με θέματα που αφορούν την ποιότητα ζωής των Ατόμων με Αναπηρία (ΑμεΑ). Συγκεκριμένα σκοπός της εργασίας μας ήταν να διερευνήσουμε ζητήματα που αφορούν την αναπηρία και τι μπορεί να γίνει για να αποφεύγονται φαινόμενα ρατσισμού, διακρίσεων και κοινωνικού αποκλεισμού.

Το τμήμα μας χωρίστηκε σε τέσσερις ομάδες και κάθε ομάδα ανέλαβε ένα επί μέρους θέμα, αυτό που της άρεσε περισσότερο να ασχοληθεί. Αναζητήσαμε πληροφορίες σε βιβλία και στο διαδίκτυο, παρακολουθήσαμε κάποια βίντεο, περιηγηθήκαμε σε ιστοσελίδες συλλόγων ατόμων με αναπηρία, πήραμε συνέντευξη και παρατηρήσαμε κάποιους χώρους για να δούμε αν μπορούν να κινηθούν εύκολα σε αυτούς και τα άτομα με αναπηρία. Επίσης απευθυνθήκαμε σε εργοδότες και πραγματοποιήσαμε σχετική έρευνα καθώς και έρευνα με ερωτηματολόγιο σε πολίτες. Κάποιες φορές συζητούσαμε όλοι οι μαθητές της τάξης για όσα είχαμε ανακαλύψει. Στο τέλος αφού η κάθε ομάδα ολοκλήρωσε την εργασία της ενώσαμε τις εργασίες και κάναμε μία τελική.

Παρακάτω υπάρχουν τέσσερα τμήματα της εργασίας, ένα για κάθε υπόθεμα στα οποία απαντάμε στα ερευνητικά μας ερωτήματα σχετικά με στερεότυπα, βασικές αρχές προσέγγισης της αναπηρίας, το αναπηρικό κίνημα, εκπαίδευση, εργασία των ΑμεΑ, ο τρόπος παρουσίασης από τα Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης (ΜΜΕ), θέματα υγείας, κοινωνικής πρόνοιας, προσβασιμότητα, νομοθεσία, αθλητισμός. Στα παραρτήματα παραθέτουμε κάποια επιπλέον στοιχεία (Ερωτηματολόγια, φωτογραφίες κ.τ.λ.).

Για να δείτε ολόκληρη την εργασία κάντε κλικ εδώ

Για να δείτε τις παρουσιάσεις κάντε κλικ:

παρουσίαση 1

παρουσίαση 2

παρουσίαση 3

παρουσίαση 4

παρουσίαση 5

Για να δείτε το βίντεο κάντε κλικ εδώ