Το παιχνίδι από το χθες στο σήμερα

ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ: "Το παιχνίδι από το χθες στο σήμερα"

ΠΡΟΛΟΓΟΣ

Ο άνθρωπος από πολύ νωρίς ασχολήθηκε με διάφορες σωματικές δραστηριότητες, όπως το κυνήγι, το σκαρφάλωμα, το τρέξιμο και πολλά ακόμη εγχειρήματα ώστε να καταφέρει να επιβιώσει κάτω από πολύ δύσκολες συνθήκες.

Με τη δημιουργία οργανωμένων κοινωνιών και συγκροτημένων ομάδων, εμφανίζεται και η έννοια της συνειδητής άσκησης. Πρωτοπόροι στην αξιοποίησή της υπήρξαν οι Έλληνες, οι οποίοι κατανοώντας από νωρίς την συμβολή του τόσο στην ομαλή σωματική όσο και πνευματική ανάπτυξη, εφάρμοσαν έμπρακτα στη ζωή τους την αγωγή του ανθρώπου. Ωστόσο και πολλοί άλλοι αρχαίοι λαοί με αξιόλογους πολιτισμούς, όπως Αιγύπτιοι, Πέρσες, Κινέζοι, Ινδοί, Ασσύριοι είχαν αναπτύξει διάφορες μορφές παιχνιδιού, κυρίως με τη μορφή προετοιμασίας για θρησκευτικές τελετές ή για την απόκτηση ικανοτήτων κυνηγού ή πολεμιστή.

Η σωματική άσκηση συνδέθηκε, επομένως, με το παιχνίδι και έγινε αναπόσπαστο κομμάτι της ζωής του ανθρώπου από τα αρχαία ήδη χρόνια.

Σε αυτό το τετράμηνο, αποφασίσαμε, λοιπόν να μελετήσουμε το παιχνίδι. Να αναζητήσουμε στο παρελθόν τις ρίζες του, να δούμε την εξέλιξη του και να φτάσουμε στην σημερινή εποχή, την ηλεκτρονική, προσπαθώντας να διερευνήσουμε και να αποτυπώσουμε την σχέση των σημερινών νέων με το παιχνίδι.

Για να δείτε την Ερευνητική έκθεση κάντε κλικ εδώ

Για να δείτε την συνέντευξη κάντε κλικ εδώ

Για να δείτε τις Παρουσιάσεις των ομάδων κάντε κλικ:

Ομάδα 1η

Ομάδα 2η

Ομάδα 3η

Για να δείτε τα Ερωτηματολόγια κάντε κλικ:

Ερωτηματολόγιο για μαθητές Δημοτικού Σχολείου

Ερωτηματολόγιο για μαθητές Λυκείου

Ερωτηματολόγιο Ενηλίκων

Για να δείτε τα γραφήματα κάντε κλικ:

Μαθητές Δημοτικού (κορίτσια)